Digi-Terras.
Beste lezers, vandaag gaan we in onze wekelijkse Digi-Terras blog het hebben over de QR-codes. De QR-codes bevatten informatie omtrent het bedrijf of van een product. We hebben het al eens eerder over de QR-codes gehad, en het verhaal destijds was dat iemand werd opgelicht op de parkeerplaats omdat iemand vroeg of die misschien een eurootje kon missen omdat degeen net niet genoeg parkeergeld had. Persoonlijk weet ik niet meer de fijne details omtrent dat geval c.q. akefietje, maar het kwam erop neer dat het niet waterdicht is. Mijn nieuwsgierigheid vanuit Digi-Terras gaat meer uit naar hoe de QR-code wordt geactiveerd, er zal hoogst waarschijnlijk wel een exe.file worden opgestart zodat je de desbetreffende informatie krijgt. Wat betreft het vierkante met aparte vormen denk ik dat dat tevens ook met het juiste programmaatje uit te lezen valt. Maar goed, we zullen in deze Digi-Terras blog even wat nader ingaan op de veiligheid van de QR-codes.
5 op de 10 Nederlanders denkt dat QR-codes een gevaar zijn.
Hoewel 50% van de Nederlanders van mening is dat QR-codes een gevaar vormen voor hun digitale veiligheid, twijfelt de andere helft van de Nederlanders zelden tot nooit of ze een QR-code wel moeten scannen. Het gevaar is vaak dat men niet meer kritisch nadenkt omtrent zoiets als met het scannen van verschillende QR-codes, tot er een moment komt dat er ergens fraude wordt gepleegd of wordt vastgesteld met een QR-code.
Gebruik van QR-codes.
QR-codes zijn vaak te zien in kranten of op sites of in de winkelstraten en zijn tegenwoordig niet meer weg te denken uit onze samenleving. Nederlanders gebruiken QR-codes meestal voor verschillende doeleinden. Bij reclame van bedrijven, bijvoorbeeld door middel van flyers (32%) en festivals en feesten (32%) worden QR-codes ook vaak gebruikt.
Gegevens delen zonder verificatie zorgt coor risico’s.
De populariteit van QR-codes zijn de cyberboefjes ook niet ontgaan. Zij gebruiken QR-codes als middel om mensen te manipuleren, ook wel quishing genoemd. Na het scannen van een QR-code belanden hun slachtoffers op een malafide website waarop hen wordt gevraagd om gegevens in te vullen of een geldbedrag over te maken (Dit akkefietje bedoelde ik). Toch vult één op de drie respondenten weleens gegevens in op een website zonder te checken of het om een veilige website gaat. 25% van de respondenten vult weleens gegevens in, maar checkt vooraf wel of de website veilig is. 45% van de respondenten geeft aan dat ze nooit gegevens invullen op een website na het scannen van een QR-code. Hoewel het scannen van QR-codes onschuldig lijkt, is toch één op de tien Nederlanders weleens op een schimmige site beland na het scannen van een QR-code (10%). Voor 10% van de respondenten heeft dat ook daadwerkelijk geleid tot het stelen van hun gegevens, geld of zelfs allebei.
Nederlanders gebruiken weinig beveiligingssoftware.
Goede beveiligingssoftware kan helpen om een malafide website op tijd te blokkeren en te voorkomen dat er gegevens of geld gestolen worden. Toch heeft een minderheid van de Nederlanders beveiligingssoftware geïnstalleerd op hun mobiele telefoon. Slechts 10% heeft een betaald account terwijl de helft daarvoor een gratis applicatie gebruikt. Een aantal van de respondenten geeft aan geen beveiligingssoftware te hebben en er ook nooit bij stil te hebben gestaan dat ze dat zouden moeten installeren.
Camera app populairst voor scannen QR-codes.
Er zijn diverse manieren om een QR-code te scannen. Driekwart van de Nederlanders (75%) gebruikt hiervoor de standaard camera app van hun telefoon, 15% gebruikt een vooraf geïnstalleerde app voor QR-codes en 5% een gratis app die ze zelf hebben gedownload. Slechts 5% zegt nooit QR-codes te scannen. Cyberboefjes gebruiken verschillende manieren om mensen te manipuleren en hen geld of gegevens afhandig te maken. Hoewel het sturen van phishing e-mails nog steeds het meest populairste middel is, zien we het gebruik van malafide QR-codes toenemen. Mensen moeten daarom waakzaam zijn: als ze QR-codes scannen moeten ze hiervoor alleen de camera app van hun telefoon gebruiken en altijd beveiligingssoftware installeren. Vul nooit zomaar je gegevens in op een website en check altijd eerst of het om een veilige website gaat. Het is belangrijk dat mensen goede voorlichting krijgen over het veilig gebruik van QR-codes.
Wij van Digi-Terras vinden dat er tegenwoordig helemaal niet meer wordt gekeken naar het nut van een technische ICT-product, het gaat er alleen maar om om investeerders aan te trekken en het kunstmatig omhoog te promoten om het vervolgens te verkopen aan de (domste) hoogste bieder. Een goed voorbeeld van dit soort schimmige zaken hebben we in het verleden ook gezien met World Online. Ok mensen, dit was weer de wekelijkse Digi-Terras blog met daarin de besproken QR-codes, en of het wel veilig is. Wij van Digi-Terras zullen u zo goed mogelijk op de hoogte houden omtrent de ontwikkelingen op ICT-gebied.
Mvg,
Marcello. Android & Apple.
Walther. Public Relations.
Kevin. Hub Base Web Design.
John. Linux & Windows (Freelancer).
(Voor vaste klanten bereikbaar op Whatsapp en Telegram).